Advertisement

East Texas Bi-District baseball pairings

Lufkin baseball celebrates
Lufkin baseball celebrates(ktre sports)
Published: May. 5, 2022 at 2:10 PM CDT|Updated: May. 7, 2022 at 12:59 AM CDT
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

NACOGDOCHES, Texas (KTRE) - The High school baseball practices start this week with the Bi-District round.

6A

Region II

Wylie vs Tyler Legacy

  • Game 1:  Wylie 3 Legacy 1
  • Game 2:  Saturday, May 7 @ Tyler Legacy, 12:30 PM
  • Game 3:  30 Minutes after Game 2 (If Needed)

5A

Region II

Lufkin vs Longview - Best of 3 series

  • Game 1: Longview 0, Lufkin 7
  • Game 2: Saturday, May 7 @ Longview 2 p.m.
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

Hallsville vs Huntsville - Best of 3 series

  • Game 1: Hallsville 5, Huntsville 4
  • Game 2: Saturday, May 7 @ Hallsville 2 p.m.
  • Game 3: Monday, May 9 @ Lufkin, 7 p.m. if needed

Texas High vs Whitehouse - Best of 3 series

  • Game 1: Whitehouse 7, Texas High 1
  • Game 2: Saturday, May 7 @ Whitehouse, 2 p.m.
  • Game 3: Monday, May 9 @ Marshall, 7 p.m. if needed

Nacogdoches vs. Mt. Pleasant - Best of 3 series

  • Game 1: Mount Pleasant 5, Nacogdoches 11
  • Game 2: Saturday, May 7 @ Mt. Pleasant, 3 p.m.
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

4A

Region II

Spring Hill vs. Pittsburg - Best of 3 series

  • Game 1: Spring Hill 7, Pittsburg 3
  • Game 2: Saturday, May 7 @ Spring Hill 11:00 a.m.
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

Pleasant Grove vs Kilgore -Best of 3 series

  • Game 1: Pleasant Grove 4, Kilgore 3
  • Game 2: Saturday, May 7 @ Marshall, 12:00 p.m.
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

Van vs. Kaufman -Best of 3 series

  • Game 1: Kaufman 2, Van 7
  • Game 2: Saturday, May 7 @ Crandall, 5 p.m.
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

Brownsboro vs Sunnyvale - Best of 3 series

  • Game 1: Brownsboro 4, Sunnyvale 2
  • Game 2: Brownsboro 5, Sunnyvale 9
  • Game 3: Saturday, May 7 @ DBU, TBA if needed

Community vs Canton - Best of 3 series

  • Game 1: Friday, May 6 @ Royse City, 7 p.m.
  • Game 2: Saturday, May 7 @ Royse City, 1 p.m.
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

Liberty-Eylau vs. Henderson

  • Game 1: Henderson 3 Liberty-Eylau 2
  • Game 2: Saturday, May 7 @ Liberty-Eylau, 1:00
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

Community vs Canton

  • Game 1: Canton 5 Community 3
  • Game 2: Saturday, May 7 @ Royse City, 1:00
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

Bullard vs. North Lamar - Best of 3 series

  • Game 1: Saturday, May 7 @ Sulphur Springs, 5:30
  • Game 2: 30 min after game 1
  • Game 3: Monday, May 9 @ Sulphur Springs, 6:00 if needed

Carthage vs Robinson - Best of 3 series

  • Game 1: Carthage 5, Robinson 3
  • Game 2: Saturday, May 7 @ Carthage, 3 p.m.
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

Madisonville vs Hudson - Best of 3 series

  • Game 1: Madisonville 3, Hudson 4
  • Game 2: Saturday, May 7 @ Madisonville, 12 p.m.
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

China Spring vs. Jasper - Best of 3 series

  • Game 1: China Spring 5, Jasper 0
  • Game 2: Saturday, May 7 @ A&M Consolidated, 1 p.m.
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

Rusk vs. La Vega - Best of 3 series

  • Game 1: Rusk 10, La Vega 0
  • Game 2: Saturday, May 7 @ Navasota, 3 p.m.
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

Livingston vs Vidor - One game

  • Livingston 3, Vidor 2

3A

Region II

Gunter vs Edgewood

  • Game 1: Gunter 18, Edgewood 1
  • Game 2: Saturday May 7 @ Community HS, 3 pm
  • Game 3: 30 minutes after game 2 if needed

Tatum vs Hughes Springs

  • Game 1: Hughes Springs 3, Tatum 8
  • Game 2: Saturday May 7 @ Hughes Springs 2 p.m.
  • Game 3: 30 minutes after game 2 if needed

Harmony vs Atlanta - One Game

  • Atlanta 2, Harmony 3

Sabine vs Troup

  • Game 1: Sabine 7 Troup 0
  • Game 2: Saturday May 7, 1:00 p.m. @ Lindale
  • Game 3: 30 minutes after game 2 if needed

Hooks vs Mount Vernon

  • Game 1: Friday May 6, 7 pm @ Hooks
  • Game 2: Saturday May 7, 2 pm @ Mt Vernon
  • Game 3: 30 minutes after game 2 if needed

Pottsboro vs Grand Saline

  • Game 1: Pottsboro 21, Grand Saline 5
  • Game 2: Friday May 6 @ Anna, 4 p.m.
  • Game 3: 30 minutes after game 2 if needed

Emory Rains vs Bells

  • Game 1: Friday May 6, 5pm at Melissa Z Plex (Williams Field)
  • Game 2: 30 minutes after game 1
  • Game 3: Saturday May 7, 11 am at Bells if needed

Redwater vs Mineola - One Game series

  • Redwater 3, Mineola 9

White Oak vs Harleton - Best of 3 series

  • Game 1: Harleton 3, White Oak 8
  • Game 2: Saturday May 7 @ Tyler Legacy 2 pm
  • Game 3: 30 minutes after game 2 if needed

Winnsboro vs Omaha Pewitt - Best of 3 series

  • Game 1: Winnsboro 5, Pewitt 4
  • Game 2: Pewitt 2, Winnsboro 3
  • Game 3: Saturday May 7 @ Marshall HS, 7 p.m. if needed

West Rusk vs New Diana - Best of 3 series

  • Game 1: New Diana 8, West Rusk 5
  • Game 2: Saturday May 7 at Brook Hill,1pm
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

Region III

Central Heights vs Anahuac - Best of 3 series

  • Game 1: Central Heights 11 Anahuac 1
  • Game 2: Saturday May 7 @ Jasper, 4 p.m.
  • Game 3: 30 minutes after game 2 if needed

Buna vs Huntington - best of 3 series

  • Game 1: Buna 7, Huntington 0
  • Game 2: Saturday May 7, 10 a.m.
  • Game 3: Saturday May 7, 1 p.m. if needed

Cameron Yoe vs Elkhart - Best of 3 series

  • Game 1: Cameron Yoe 12, Elkhart 2
  • Game 2: Saturday May 7 @ Elkhart, 2 pm
  • Game 3: 30 minutes to follow game 2 if needed

Woodville vs Hemphill -Best of 3 series

  • Game 1: Friday May 6 @ Angelina College, 6 pm
  • Game 2: Saturday May 7 @ Woodville 4 p.m.
  • Game 3: 30 minutes after game 2 if needed

Diboll vs Kountze - Best of 3 series

  • Game 1: Diboll 1, Kountze 0
  • Game 2: Saturday May 7 @ Cleveland, 2 p.m.
  • Game 3: 30 minutes after game 2 if needed

2A

Region III

Frankston vs Big Sandy - Best of 3 series

  • Game 1: Big Sandy 14, Frankston 8
  • Game 2: Saturday May 7 @ Grand Saline, 11 a.m.
  • Game 3: Follows if needed

Beckville vs Martins Mill - Best of 3 series

  • Game 1: Beckville 14, Martins Mill 2
  • Game 2: Beckville 13, Martins Mill 3

West Sabine vs Joaquin

  • Game 1: Friday May 6 at 6PM @ West Sabine
  • Game 2: Saturday May 7 at 12 pm @ Joaquin
  • Game 3: Follows if needed

Grapeland vs Douglass

  • Game 1: Game suspended in the 7th 14-12 Grapeland leading. Power outage. Will resume Saturday.
  • Game 2: Saturday May 7 @ Grapeland 1 p.m.
  • Game 3: Follows if needed

Garrison vs Colmesneil - Best of 3 series

  • Game 1: Garrison 14, Colmesneil 2
  • Game 2: Garrison 20, Colmesneil 0

Groveton vs Lovelady - Best of 3 series

  • Game 1: Lovelady 7, Groveton 4
  • Game 2: Lovelady 9, Groveton 3

Alba Golden vs Rivercrest

  • Game 1: Rivercrest 4, Alba Golden 2
  • Game 2: Saturday May 7 at 12PM @ Gilmer
  • Game 3: Follows if needed

Alto vs Normangee - Best of 3 series

  • Game 1: Normangee 4, Alto 21
  • Game 2: Saturday May 7 @ Lufkin 1 p.m.
  • Game 3: Follows if needed

Timpson vs San Augustine - Best of 3 series

  • Game 1: Saturday May 7
  • Game 2: Follows
  • Game 3 Monday, May 9 6 p.m. if needed

Cayuga vs Hawkins - Best of 3 series

  • Game 1: Hawkins 11 Cayuga 9
  • Game 2: Hawkins 13 Cayuga 6

Centerville vs Cushing - Best of 3 series

  • Game 1: Centerville 12, Cushing 1
  • Game 2: Cushing 1, Centerville 14
  • Game 3: after Game 2 if needed

Brookland vs Shelbyville - Best of 3 series

  • Game 1: Brookeland 2, Shelbyville 1
  • Game 2: Saturday May 7 @ Central
  • Game 3: Follows if needed

1A

Region III

Union Hill vs Neches

  • Game 1: Neches 7, Union Hill 4
  • Game 2: Saturday May 7 at 2 PM at Cumberland Academy
  • Game 3: Follows if needed

North Zulch vs Centerville Groveton - One game

  • Saturday @ Mumford

Kennard vs Oakwood

  • Game 1: Kennard 10, Oakwood 0
  • Game 2: Kennard 15, Oakwood 1

Copyright 2022 KTRE. All rights reserved.