Advertisement

Playoff Schedules: Baseball area, softball regional quarterfinals

Updated: May. 10, 2021 at 11:02 PM CDT
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

NACOGDOCHES, Texas (KTRE) - The playoffs on the diamond push on with baseball entering the area round and softball teams playing in the regional quarterfinals.

Baseball Area Round:

5A:

Marshall vs Highland Park

  • Best of three series
  • Game 1: Thursday @ Marshall, 7:30 p.m.
  • Game 2: Friday @ Highland Park, 7:30 p.m.
  • Game 3: Saturday @ Marshall, 1:00 p.m. if needed

Hallsville vs Joshua

  • Best of three series
  • Game 1: Thursday, @ Mike Carter Field (Tyler), 7:30 p.m.
  • Game 2: Friday @ Mike Carter Field, 7:30 p.m.
  • Game 3: Saturday @ South Grand Prairie, 2:00 p.m. if needed

Corsicana vs Nacogdoches

  • Best of three series
  • Game 1: Thursday @ Nacogdoches, 7:00 p.m.
  • Game 2: Saturday @ Corsicana, 1:00 p.m.
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

4A

Bullard vs Sunnyvale

  • Best of three series
  • Game 1: Thursday @ Whitehouse 7:00 p.m.
  • Game 2: Friday @ Rockwall HS 7:00 p.m.
  • Game 3: Saturday @ Whitehouse, 3:00 p.m. if needed

Canton vs Pleasant Grove

  • Best of three series all at ETBU
  • Game 1: Thursday 7:30 p.m.
  • Game 2: Friday 7:30 p.m.
  • Game 3: Saturday 1:00 p.m. if needed

Caddo Mills vs Spring Hill

  • Best of three series all at Mount Pleasant
  • Game 1: Thursday 7:30 p.m.
  • Game 2: Friday 7:30 p.m.
  • Game 3: Saturday 1:00 p.m. if needed

Hudson vs Giddings

  • Best of three series all at Nutrabolt Stadium in Bryan
  • Game 1: Thursday 7:00 p.m.
  • Game 2: Saturday 3:30 p.m.
  • Game 3: 30 Min after Game 2 if needed

Lake Belton vs Jasper

  • Best of three series at Navasota
  • Game 1: Thursday 7:30 p.m.
  • Game 2: Saturday 4:00 p.m.
  • Game 3: 30 Min after Game 2 if needed

Navasota vs Livingston

  • Best of three series
  • Game 1: Friday 7:00 p.m. @ Premier in Tomball
  • Game 2: Saturday 12:00 p.m. @ Oak Ridge
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Rusk vs La Grange

  • Game 1: Thursday 5:00 p.m. @ Navasota
  • Game 2: Friday 7:30 p.m. @ Navasota
  • Game 3: Saturday 3:00 p.m. @ Mumford if needed

3A

Rains vs Maypearl

  • Best of three series at Community HS
  • Game 1: Thursday 7 PM
  • Game 2: Friday 7 PM
  • Game 3: Saturday 1 PM if needed

Elysian Fields vs Mount Vernon

  • Bets of three series at Hughes Springs
  • Game 1: Thursday 6 PM
  • Game 2: Saturday 1 PM
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

New Diana vs Mineola

  • Best of three series at Kilgore’s Driller Park
  • Game 1: Thursday 7 PM
  • Game 2: Friday 7 PM
  • Game 3: Saturday, 1 PM if needed

Atlanta vs White Oak

  • Best of three series
  • Game 1: Wednesday 7 PM
  • Game 2: Thursday, 5 PM
  • Game 3: Friday, 5 PM if needed

Harmony vs Grand Saline

  • Best of three series at Cumberland
  • Game 1: Thursday 6 PM
  • Game 2: Friday 6 PM
  • Game 3: Saturday 3:30 PM if needed

Malakoff vs Rogers

  • Best of three series at West
  • Game 1: Friday 7 PM
  • Game 2: Saturday 2 PM
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Central Heights vs Tarkington

  • Best of three series at Jasper
  • Game 1: Friday 7 PM
  • Game 2: Saturday 2 PM
  • Game 3 follows Game 2 if needed

Woodville vs New Waverly

2A

Cayuga vs McLeod

  • Best of three series at Gladewater
  • Game 1: Thursday 6 PM
  • Game 2: Friday 5 PM
  • Game 3: Follows Game 2 if needed

Hawkins vs Linden-Kildare

  • Best of three series at Tatum
  • Game 1: Thursday 6PM
  • Game 2: Friday 6PM
  • Game 3: Saturday 2PM if needed

Woden vs Cushing

  • Best of three series
  • Game 1: Thursday 6PM @ Woden
  • Game 2: Friday 5PM @ Cushing
  • Game 3: Follows Game 2 if needed

Garrison vs Leaon

  • Best of three series at Rusk
  • Game 1: Thursday 6PM Rusk
  • Game 2: Saturday 3PM
  • Game 3: Follows Game 2 if needed

Maud vs Union Grove

  • Best of three series at Rains HS
  • Game 1: Thursday 7PM
  • Game 2: Friday 7PM
  • Game 3: Saturday 7PM if needed

Rivercrest vs Beckville

  • Best of three series at The Brook Hill School
  • Game 1: Thursday 4:30 PM
  • Game 2: Follows Game 1
  • Game 3: Saturday 11 AM if needed

Alto vs Gary

  • Best of three series at Nacogdoches
  • Game 1: Thursday 4PM
  • Game 2: Saturday 2PM
  • Game 3: Follows if needed

Centerville vs Shelbyville

  • Best of three series at The Brook Hill School
  • Game 1: Friday 5PM
  • Game 2: Follows Game 1
  • Game 3: Saturday 2PM if needed

Shiner vs Big Sandy

  • Best of three series at Navasota
  • Game 1: Friday 5:30PM
  • Game 2: Saturday 11AM
  • Game 3: Follows if needed

1A

Sulphur Bluff vs Union Hill

  • Best of three series at Paris Chisum
  • Game 1: Thursday 6:30 PM
  • Game 2: Friday 3:30 PM
  • Game 3: Follows if needed

Neches vs Miller Grove

  • Best of three series at Lindale
  • Game 1: Thursday 4:30 PM
  • Game 2: Follows Game 1
  • Game 3: Friday 5PM if needed

North Zulch vs Zavalla

  • 1 Game Friday 6PM at Crockett

Chester vs Kennard

  • Best of three series at Hudson
  • Game 1: Thursday 5PM
  • Game 2: Follows Game 1
  • Game 3: Friday 5PM at Hudson if needed

Softball Regional Quarterfinals

5A

Huntsville vs Sulphur Springs

  • Best of three series
  • Game 1: Wednesday, 6:00 PM @ Whitehouse
  • Game 2: Friday, 6:30 PM @ Rusk
  • Game 3: Saturday, 2:00 PM @ Whitehouse if needed

Hallsville vs Royse City

  • Best of three series
  • Game 1: Wednesday, 7:00 PM @ Hallsville
  • Game 2: Friday, 7:00 PM @ Royse City
  • Game 3: Saturday, 3:00 PM @ Grand Saline if needed

4A

Bullard vs North Lamar

Gilmer vs Pleasant Grove

  • Best of three series at Marshall HS
  • Game 1: Thursday, 5:30 PM
  • Game 2: Saturday, 1:00 PM
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Taylor vs Carthage

  • Best of three series at Madisonville
  • Game 1: Wednesday, 6:30 PM
  • Game 2: Thursday, 6:30 PM
  • Game 3: Friday, 6:30 PM if needed

3A

Troup vs Hughes Springs

  • Best of three series at Hallsville
  • Game 1: Friday, 6:00 PM
  • Game 2: Saturday, 5:00 PM
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Diboll vs Jasper

  • Best of three series at Jasper
  • Game 1: Thursday 6 pm
  • Game 2: Friday 6 pm
  • Game 3: Saturday 6 p.m. if needed

White Oak vs West Rusk

2A

Union Grove vs Alba-Golden

  • One Game Friday, 6:30 PM at Rains

Dewyville vs West Sabine

  • One Game Thursday 6 PM @ Woodville

Joaquin vs Lovelady

1A

Chester vs Chireno

  • Best of three series at Hudson
  • Game 1: Thursday, 6:00 PM
  • Game 2: Friday, 5:00 PM
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Copyright 2021 KTRE. All rights reserved.