Diamond Playoff schedules for baseball and softball

Diamond Playoff schedules for baseball and softball
Sunset at Morris Frank Park (KTRE Sports) (Source: KTRE Sports)

NACOGDOCHES, Texas (KTRE) - The Baseball playoffs start this week and the softball playoffs enter week 2 after a rainy opening week.

Baseball Bi-District

6A

  • Tyler Legacy vs Sachse
  • Best of three series
  • Game 1: Friday, 7 p.m. @ Sachse
  • Game 2: Saturday, 12 p.m. @ Mike Carter Field
  • Game 3: following Game 2 if needed

5A

Whitehouse vs Marshall

  • Best of three series
  • Game 1: Friday, 6:30 p.m. @ Whitehouse
  • Game 2: Saturday, 1 p.m. @ Marshall,
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

Hallsville vs Huntsville

  • Best of three series
  • Game 1: Friday 7 p.m. @ Hallsville
  • Game 2: Saturday @ Huntsville, 2 p.m.
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

Longview vs Nacogdoches

  • Best of three series
  • Game 1: Friday 7 p.m. @ Longview
  • Game 2: Saturday, May 1 p.m. @ Nacogdoches
  • Game 3: 30 min after game 2 if needed

Lufkin vs Texas High

  • Best of three series
  • Thursday, 6 p.m. @ Lufkin, 6:00
  • Game 2: Friday 6 p.m. @ Texarkana High
  • Game 3: Saturday, 4 p.m. @ Benton H.S. Shreveport LA.

4A

Bullard vs North Lamar

  • Best of three series at Sulphur Springs
  • Game 1: Friday, 5 p.m
  • Game 2: 30 Min after Game 1
  • Game 3: Saturday 3 p.m. if needed

Sunnyvale vs Van

  • Best of three series at Rains HS
  • Game 1: Friday 7 p.m.
  • Game 2: Saturday 1 p.m.
  • Game 3: 30 Minutes after Game 2 if needed

Liberty Elyau vs Kilgore

  • Best of three series at ETBU
  • Game 1: Thursday 6 p.m.
  • Game 2: Friday 5:30 p.m
  • Game 3: 30 Min after Game 2 if needed

Wills Point vs Kaufman - TBA

Canton vs Farmersville - TBA

Pleasant Grove vs Lindale

  • Best of three series
  • Game 1: Thursday 6 p.m. @ Pleasant Grove
  • Game 2: Friday 6 p.m. @ Lindale
  • Game 3: 30 Min after Game 2 if needed

Caddo Mills vs Brownsboro

  • Best of three series at Grand Saline
  • Game 1: Friday 7 p.m.
  • Game 2: Saturday 4 p.m.
  • Game 3: 30 Minutes after Game 2 if needed

Spring Hill vs Gilmer

  • Best of three series
  • Game 1: Thursday 7:30 p.m. @ Gilmer
  • Game 2: Friday 7:30 p.m. @ Spring Hill
  • Game 3: Saturday 8:00 p.m. @ Marshall HS if needed

Hudson vs Madisonville

  • Best of three series
  • Game 1: Friday 7 p.m. @ Hudson
  • Game 2: Saturday 2 p.m. @ Madisonville
  • Game 3: 30 Minutes after Game 2 if needed

Robinson vs Jasper

  • Best of three series
  • Game 1: Friday 7 p.m. @ Jacksonville HS
  • Game 2: Saturday 3 p.m. @ Bombers Stadium, Bryan
  • Game 3: Saturday 30 Minutes after Game 2 if needed

Silsbee vs Livingston - TBA

Carthage vs China Spring

  • Best of three series at Mesquite Poteet
  • Game 1: Friday 7 p.m.
  • Game 2: Saturday 12 p.m.
  • Game 2: 30 minutes after Game 2 if needed

Rusk vs La Vega

  • Best of three series at Buffalo
  • Game 1: Friday 4:30 p.m.
  • Game 2: 30 Minutes after Game 1
  • Game 3: Saturday, 1:00 p.m.

3A

Rains vs Bonham

  • Best of three series at community high school
  • Game 1: Friday 4 p.m.
  • Game 2: Saturday, 10:00 AM
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Gunter vs Grand Saline

  • Best of three series at Princeton
  • Game 1: Friday 7 p.m.
  • Game 2: Saturday 1 p.m.
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Elysian Fields vs Hughes Springs

  • Game 1: Friday 7:30 PM @ Hughes Springs
  • Game 2: Saturday 2 PM @ Elysian Fields
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Mount Vernon vs Redwater

  • Best of three series at Mount Pleasant
  • Game 1: Friday 5 PM
  • Game 2: Saturday 10 AM
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

New Diana vs Troup

  • Best of three series at LeTourneau
  • Game 1: Friday 7 PM
  • Game 2: Saturday, 1 PM
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

New Boston vs Mineola - TBA

Edgewood vs Bells

  • Best of three series at Community HS
  • Game 1: Friday 7 PM
  • Game 2: Saturday, 4 PM
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Atlanta vs Winnsborro

  • Best of three series
  • Game 1: Thursday 7 PM @ Atlanta
  • Game 2: Friday 5 PM @ Winnsboro
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

White Oak vs Harleton

  • Best of three series at Pittsburg
  • Game 1: Thursday 6:30 PM @ Pittsburg
  • Game 2: Friday 6:30 PM @ Pittsburg
  • Game 3: Saturday 2 PM @ Pittsburg if needed

Harmony vs Pewitt

  • Best of three series at Mount Pleasant
  • Game 1: Friday 7:30 PM
  • Game 2: Saturday 4 PM
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Tatum vs Sabine

  • Best of three series
  • Game 1: Friday 6 PM
  • Game 2: Saturday Noon @ Tatum
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Whitney vs Eustace

  • Best of three series
  • Game 1: Thursday 7:30 PM @ Whitney
  • Game 2: Friday 7 PM @ Eustace
  • Game 3: Saturday May 8, TBD if needed

Cameron vs Elkhart

  • Best of three series
  • Game 1: Friday 7 PM @ Elkhart
  • Game 2: Saturday 1 PM @ Cameron
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Diboll vs Buna

  • Best of three series
  • Game 1: Friday, 6 PM @ Buna
  • Game 2: Saturday , 2 PM @ Diboll
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Anahuac vs Hemphill

  • Best of three series in Jasper
  • Game 1: Friday 7 PM
  • Game 2: Saturday1 PM
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Malakoff vs West

  • Best of three series
  • Game 1: Friday 6:30 PM @ Malakoff
  • Game 2: Saturday1:30 PM @ West
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Woodville vs Huntington

  • Best of three series
  • Game 1: Friday 7 PM @ Huntington
  • Game 2: Saturday 1 PM @ Woodville
  • Game 3: 30 minutes after Game if needed

Central Heights vs Kirbyville

  • Best of three series
  • Game 1: Friday 4:30 PM @ Jasper HS
  • Game 2: Saturday1:00 PM @ Hudson HS
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

2A

Cayuga vs Big Sandy

  • Best of three series at Cumberland HS
  • Game 1: Friday 6PM
  • Game 2: Saturday 3:30 PM
  • Game 3: Follows if needed

Martins Mill vs Hawkins

  • Best of three series at Grand Saline
  • Game 1: Friday 4PM
  • Game 2: Saturday11 AM
  • Game 3: Follows if needed

Alba Golden vs Linden Kildare

  • Best of three series at Gladewater
  • Game 1: Friday 4:30 PM
  • Game 2: Follows
  • Game 3: If needed Saturday 3:00 PM

West Sabine vs Woden - TBA

Lovelady vs Cushing

  • Best of three series
  • Game 1: Thursday 7PM at Cushing
  • Game 2: Friday 5PM at Lovelady
  • Game 3: Follows if needed

Garrison vs Brookeland

  • Best of three series at Shelbyville
  • Game 1: Friday 6PM
  • Game 2: Follows
  • Game 3: Saturday 2PM if needed

Douglass vs Leon

  • Best of three series
  • Game 1: Friday 7pm at Douglass
  • Game 2: Saturday 3PM at Leon or Madisonville
  • Game 3: Follows if needed

Como Pickton vs Maud

  • Best of three series at Hughes Springs
  • Game 1: Friday 5PM
  • Game 2: Saturday 11AM at Hughes Springs
  • Game 3: Follows if needed

Union Grove vs La Poynor

  • Best of three series at Whitehouse
  • Game 1: Friday 8:30 PM
  • Game 2: Saturday 2PM
  • Game 3: Follows if needed

Frankston vs Beckville

  • Best of three series at Rusk
  • Game 1: Wednesday 7PM
  • Game 2: Saturday 4:30PM
  • Game 3: Follows if needed

Alto vs Normangee

  • Game 1: Friday 4PM at Madisonville
  • Game 2: Follows
  • Game 3: Saturday 12 PM at Rusk if needed

Gary vs San Augustine

  • Best of three series
  • Game 1: Friday 7PM in San Augustine
  • Game 2: Saturday 12PM in Gary
  • Game 3: Follows if needed

Centerville vs Groveton

  • Best of three series in Crockett
  • Game 1: Saturday 1PM
  • Game 2: Follows
  • Game 3: Monday May 10 at 6PM if needed

Colmesneil vs Shelbyville

  • Best of three series at Pollok Central
  • Game 1: Thursday 7PM
  • Game 2: Saturday 1PM
  • Game 3: Follows if needed

Dallardsville Big Sandy vs Iola

  • Best of three series at Willis HS
  • Game 1: Friday 4:30PM
  • Game 2: Follows
  • Game 3: Saturday at Willis HS if needed

1A

Union Hill vs Trinidad

  • Best of three series
  • Game 1: Thursday 4PM at Trinidad
  • Game 2: Follows
  • Game 3: If needed, Friday 4PM at Union Hill

Neches vs Leverettes Chapel

  • Best of three series at Henderson
  • Game 1: Friday 4PM
  • Game 2: Follows
  • Game 3: Saturday 1PM

Miller Grove vs Avinger

  • Best of three series at Prairieland
  • Game 1: Friday 4:30 PM
  • Game 2: Follows
  • Game 3: If needed Monday 6 PM

North Zulch vs Wells - TBA

Zavalla - BYE

Chester - BYE

Kennard - BYE

Softball Area Round

5A

Sulphur Springs vs Crandall

  • · Best of 3 series at Royse City
  • · Game 1: Friday, 7 p.m.
  • · Game 2: Saturday, 11:30 a.m.
  • · Game 3: Monday, 7 p.m. if needed

Red Oak vs Hallsville

  • · Best of three series
  • Game 1: Friday, 5 p.m. @ Marshall
  • Game 2: Saturday, 1p.m. @ Duncanville
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Royse City vs Mount Pleasant

  • Best of three series
  • Game 1: Friday, 7:30 p.m. @ Royse City
  • Game 2: Saturday, 1 p.m. @ Mount Pleasant
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

4A

Bullard vs Mabank

  • Best of three series at Grand Saline
  • Game 1: Friday, 7 p.m.
  • Game 2: Saturday, 12 p.m.
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Canton vs North Lamar

  • Best of three series at Texas A&M Commerce
  • Game 1: Friday, 7 p.m.
  • Game 2: Saturday, 2 p.m.
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Van vs Gilmer

  • One game Friday, 6 p.m. @ Whitehouse

Smithville vs Jasper

  • Best of three series at Madisonville
  • Game 1: Friday, 3 p.m.
  • Game 2: 30 minutes after Game 1
  • Game 3: Saturday, 11 a.m. if needed

Rusk vs Taylor

  • Best of three series at Navasota
  • Game 1: Friday, 3:30 p.m.
  • Game 2: 30 minutes after Game 1
  • Game 3: Monday, Time TBD if needed

Carthage vs Salado

  • Best of three series at Malakoff
  • Game 1: Friday, 7 p.m.
  • Game 2: Saturday, 3 p.m.
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

3A

Rains vs S&S Consolidated

  • One game Friday, 6:30 p.m. @ Princeton

Troup vs Mount Vernon

  • Best of three series at LeTourneau University
  • Game 1: Friday, 6 p.m.
  • Game 2: Saturday, 3 p.m.
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Hughes Springs vs De Kalb

  • One game Friday, 6 p.m. @ Winnsboro

Grandview vs Edgewood

  • Best of three series at Corsicana
  • Game 1: Friday 7 p.m.
  • Game 2: Saturday 3 p.m.
  • Game 3: 30 min after Game 2 If needed

White Oak vs Atlanta

  • Best of three series
  • Game 1: Friday, 6 p.m. @ East Texas Baptist University
  • Game 2: Saturday, 3 p.m. @ Marshall
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Harmony vs West Rusk

  • One game Friday 6 p.m. @ Hallsville

East Bernard vs Huntington

  • Best of three series at Grand Oaks High School
  • Game 1: Friday, 6 p.m.
  • Game 2: Saturday, 2 p.m.
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Hardin vs Woodville

  • Best of three series at Lamar University
  • Game 1: Friday, 5:30 p.m.
  • Game 2: 30 minutes after Game 2
  • Game 3: Saturday, 2 p.m. if needed

Kirbyville vs New Waverly

  • One game Friday 6 p.m. @ Hudson

Diboll vs Danburry

  • Best of three series
  • Game 1: Friday, 7 p.m. @ Crosby
  • Game 2: Saturday, 6 p.m. @ Grand Oaks
  • Game 3: Monday, 6 p.m. @ Grand Oaks if needed

2A

Martins Mill vs Alba Golden

  • One game Friday 5:30 p.m. @ Grand Saline

Union Grove vs Linden-Kildare

  • Best of three series at Marshall
  • Game 1: Friday, 7:30 p.m.
  • Game 2: Saturday, 11 a.m.
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Groveton vs Deweyville

  • Best of three series at Jasper
  • Game 1: Friday, 6 p.m.
  • Game 2: 30 minutes after Game 1
  • Game 3: Saturday, 10 a.m. if needed

West Sabine vs Beckville

  • Best of three series
  • Game 1: Wednesday, 6 p.m. @ Beckville
  • Game 2: Saturday, 4:00 p.m. @ West Sabine
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

McLeod vs Frankston

  • Best of three series at Spring Hill
  • Game 1: Wednesday, 6 p.m.
  • Game 2: Friday, 5 p.m.
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Como-Pickton vs Kernes

  • One game Friday 8 p.m. @ Whitehouse

Joaquin vs Colmesneil

  • Best of three series in Jasper
  • Game 1: Friday, 4 p.m.
  • Game 2: Saturday, 12 p.m.
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Lovelady vs Woden

  • Best of three series at Pollok Central
  • Game 1: Friday, 7 p.m.
  • Game 2: Saturday, 11:00 a.m.
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Grapeland vs Thorndale

Best of three series at Madisonville

  • Game 1: Friday, 7 p.m.
  • Game 2: Saturday, 1 p.m.
  • Game 3: 30 minutes after Game 2 if needed

Latexo vs Granger

  • One game series Saturday, 7 p.m. @ Mumford

1A

Saltillo vs Union Hill

Neches vs Bloomburg

Kennard vs Chester

  • Best of three series
  • Game 1: Friday, 4 p.m. @ Chester
  • Game 2: 30 minutes after Game 1
  • Game 3: Saturday, Time TBA @ Kennard if needed

Chireno vs Wells

  • Best of three series at Nacogdoches
  • Game 1: Friday, 5 p.m.
  • Game 2: 30 minutes after Game 1
  • Game 3: Saturday, 5 p.m. if needed

Copyright 2021 KTRE. All rights reserved.