Full results for Baseball Bi-District, Softball Area round

Full results for Baseball Bi-District, Softball Area round
(Source: KTRE Sports)

NACOGDOCHES, TX (KTRE) - Last week, softball teams started their run through the playoffs. They continue this week with the Area round. Baseball joins the fun with Bi-district action.

Baseball Bi-District pairings

6A

Belton (25-6-1) vs. Tyler Lee (14-15-1)

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Lee 5, Belton 0

5A

Hallsville (21-4-1) vs Sulphur Springs (15-10)

  • Game 1: Sulphur Springs 3, Hallsville 2
  • Game 2: Sulphur Springs 4 Hallsville 3
  • Sulphur Springs advances

Lindale (20-7) vs Nacogdoches (15-14)

  • Game 1: Lindale 2, Nacogdoches 00
  • Game 2: Nacogdoches 2, Lindale 0
  • Game 3: Lindale 5 Nacogdoches 1
  • Lindale advances

Texarkana Texas High (17-11) vs Whitehouse (20-9-1)

  • Game 1: Whitehouse 7, Texas High 3
  • Game 2: Whitehouse 6 Texas High 5 - 9 innings
  • *** Whitehouse advances

Lufkin (19-9) vs Royse City (14-16-1)

  • Game 1: Royse City 11, Lufkin 6 (9 innings)
  • Game 2: Lufkin 2, Royse City 0
  • Game 3: Royse City 8 Lufkin 6 
  • Royse City advances

4A

Nevada Community (14-12) vs Van (11-12)

  • Game 1: Van 7, Nevada 4
  • Game 2: Van 9, Nevada 8
  • *** Van advances

Caddo Mills (11-15) vs Wills Point (16-8-1)

  • Game 1: Willis Point 6, Caddo Mills 0
  • Game 2: Wills Point 5, Caddo Mills 4
  • *** Wills Point advances

Farmersville (12-13) vs Brownsboro (21-4-1)

  • Game 1: Brownsboro 2. Farmersville 1
  • Game 2: Farmersville 3-2
  • Game 3: Brownsboro 10-0
  • Brownsboro advances

Quinlan Ford (3-20) vs Canton (28-0)

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Canton 19, Ford 0

Texarkana Pleasant Grove (22-4) vs Gilmer (17-12-1)

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Pleasant Grove 4, Gilmer 0

Paris North Lamar (12-12-3) vs Longview Spring Hill (17-8-1)

  • North Lamar 3, Spring Hill 1
  • Game 2: Spring Hill won
  • Game 3: Spring Hill won

Pittsburg (12-14) vs Bullard (20-5-2)

  • Game 1: Bullard 3, Pittsburg 0
  • Game 2: Bullard 4, Pittsburg 1
  • *** Bullard advances

Texarkana Liberty Eylau (7-16-2) vs Kilgore (20-5)

  • Game 1: Kilgore 3, Liberty Eylau 2
  • Game 2: Kilgore 5, Liberty Eylau 4
  • *** Kilgore advances

Rusk (18-9) vs Center (7-15-1)

  • Rusk 11, Center 0

Madisonville (15-10-1) vs Jasper (16-10-1)

  • Game 1: Jasper 3, Madisonville 2
  • Game 2: Madisonville 8, Jasper 7
  • Game 3: Madisonville 14, Jasper 10

Palestine (14-10) vs Hudson (20-9)

  • Game 1: Hudson 8, Palestine 1
  • Game 2: Hudson 14, Palestine 0
  • *** Hudson advances

Mexia (10-11) vs Carthage (22-4-1)

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Carthage 11, Mexia 2

3A:

Grand Saline (20-9-1) VS. Madison (0-10)

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Grand Saline 21, Madison 0

Palmer (17-6-2) Vs. Mineola (12-12)

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Palmer 9, Mineola 0

Harmony (21-6) Vs. Jefferson (13-7-1)

  • Game 1: Harmony 1, Jefferson 0
  • Game 2: Harmony 12, Jefferson 1
  • *** Harmony advances

Winnsboro (17-8) Vs. Redwater (13-11-1)

  • Game 1: Redwater 8, Winnsboro 4
  • Game 2: Winnsboro 6, Redwater 1
  • Game 3: Winnsboro 9 Redwater 7
  • Winnsboro advances

New Diana (17-7) Vs. Sabine

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Game 1: New Diana 6, Sabine 5

Kemp (8-16) Vs. Rains (17-11)

  • Game 1: Rains 10, Kemp 1
  • Game 2: Rains 12, Kemp 2
  • *** Rains advances

Elysian Fields (15-9) Vs. Troup (11-10)

  • Game 1: Troup 2, Elysian Fields 1
  • Game 2: Troup 15 Elysian Fields 2
  • *** Troup advances

Mt. Vernon (20-5-2) Vs. New Boston (10-9)

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Game 1: Mt. Vernon 7, New Boston 3

White Oak (17-8-1) Vs. Hughes Springs (23-5)

  • Game 1: White Oak 2, Hughes Springs 1
  • Game 2: White Oak 8, Hughes Springs 4
  • *** White Oak advances

Central (15-13) Vs. Buna (10-11-3)

  • Game 1: Central 3, buna 1
  • Game 2: Central 9, Buna 4
  • *** Central advances

Orangefield (16-9) Vs. Corrigan-Camden (15-6)

  • Game 1: Orangefield 10, Corrigan 2
  • Game 2: Orangefield 10, Corrigan 0
  • *** Orangefield advances

Malakoff (21-8) Vs. Whitney (13-13-3)

  • Game 1: Malakoff 5, Whitney 2
  • Game 2: Malakoff 18 Whitney 3
  • *** Malakoff advances

Franklin (18-8-2) Vs. Elkhart (17-9)

  • Game 1: Franklin 1, Elkhart 0
  • Game 2: Franklin 7 Elkhart 3
  • *** Franklin advances

Central Heights (21-4-2) Vs. Kountze (11-10)

  • Game 1: Central Heights 11, Kountze 1
  • Game 2: Central Heights 13, Kountze 4
  • *** Central Heights advances

Kirbyville (22-6-1) Vs. Woodville (9-11-1)

  • Game 1: Kirbyville 10 Woodville 0
  • Game 2: Kirbyville 4, Woodville 0
  • *** Kirbyville advances

2A:

Cayuga (16-7-1) VS Price Carlisle (11-8)

  • Game 1: Carlilse 11, Cayuga 1
  • Game 2: Cayuga 5, Carlise 4
  • Game 3: Cayuga 7, Carlise 2
  • Cayuga advances

Hawkins (16-6) VS Cross Roads (5-9)

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Hawkins 20, Cross Roads 0

Harleton (16-7) VS Martins Mill (8-7)

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Harleton 12, Martins Mill 0

Colmesneil (16-4) VS Gary (11-9)

  • Game 1: Gary 9, Colmesneil 8
  • Game 2: Colmesneil 7 Gary 4
  • Game 3: Gary 11 Colmesneil 1
  • *** Gary advances

Shelbyville (17-4) VS Broaddus (7-8)

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Shelbyville 10, Broaddus 0

Alto (12-10) VS Grapeland (13-7-1)

  • Alto 6, Grapeland 5, 8 innings
  • *** Alto advances

Douglass (18-2) VS Leon Jewett (11-6)

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Douglass 6 Leon 1

Garrison (19-8) VS San Augustine (13-6)

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Garrison 11, San Augustine 1

Lovelady (14-3) VS Groveton (11-10)

  • Game 1: Lovelady 10, Groveton 3
  • Game 2: Groveton 8 Lovelady 5
  • Game 3: Lovelady 10 Groveton
  • *** Lovelady advances

West Sabine (15-4) VS Woden (17-6)

  • Woden 13, West Sabine 1

Cushing vs Centerville

  • Cushing 9 Centerville 3

Dallardsville Big Sandy (26-2) VS Mumford (9-12)

  • Game 1: Big Sandy 18 Mumford 0
  • Game 2: Big Sandy 17 Mumford 0
  • *** Big Sandy advances

Kerens (12-6) VS Union Grove (17-5)

  • Game 1: Union Grove 7 Kerens 0
  • Game 2: Union Grove 3 Kerens 2
  • *** Union Grove advances

A

Union Hill vs Neches

  • Game 1: Union Hill 10 Neches 6
  • Game 2: Neches 19 Union Hill 6
  • Game 3: Union Hill 36 Neches 17
  • *** Union Hill Advances

Oakwood vs Kennard

  • Game 1-Kennard 7, Oakwood 4
  • Game 2: Kennard 8 Oakwood 4
  • *** Kennard advances

Spurger vs Richards

LaPoyner - BYE

Chester - BYE

Chireno - BYE

Wells - BYE

Softball Area Playoffs:

5A:

Hallsville vs North Forney

  • Game 1: North Forney 3, Hallsville 2
  • Game 2: Hallsville 5, North Forney 2
  • Game 3: Hallsville 3, North Forney 2
  • *** Hallsville advances

Sulphur Springs vs Midlothian

  • Game 1: Sulphur Springs 10, Midlothian 0
  • Game 2: Sulphur Springs 10, Midlothian 1
  • *** Sulphur Springs advances

Joshua vs Mount Pleasant

  • ALL GAMES at Royse City HS
  • Game 1: Joshua 10, Mount Pleasant 3
  • Game 2: Joshua 11, Mount Pleasant 9
  • *** Joshua advances

4A:

Bullard vs Athens

ALL GAMES at Emory Rains

  • Game 1: Bullard 13, Athens 1
  • Game 2: Bullard 12, Athens 1
  • *** Bullard advances

North Lamar vs Canton

  • ONE GAME PLAYOFF
  • North Lamar 11, Canton 0

Van vs Gilmer

  • All Gmes at Whitehouse
  • Game 1: Van 11, Gilmer 2
  • Game 2: Gilmer 3, Van 2
  • Game 3: Van 4, Gilmer 3
  • *** Van Advances

Farmersville vs Henderson

ALL GAMES at Emory Rains

  • Game 1: Farmersville 14, Henderson 2
  • Game 2: Farmersville 7, Henderson 4
  • *** Farmersville advances

Hudson vs China Spring

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Hudson 3, China Spring 0

Rusk vs Lorena

  • Game 1: Lorena 12, Rusk 5
  • Game 2: Lorena 3, Rusk 2
  • *** Lorena advances

Brazosport vs Livingston

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Livingston 9, Brazosport 0

Huntington vs Robinson

All Games in Madisonville

  • Game 1: Robinson 13, Huntington 1
  • Game 2: Robinson 6, Huntington 0
  • *** Robinson advances

Carthage vs Venus

ALL GAMES at Anahuac

  • Game 1: Venus 2, Carthage 0
  • Game 2: Carhtage 12, Venus 1
  • Game 3: Carhage 7, Venus 3
  • *** Carthage advances

3A:

Emory Rains vs Bonham

  • ALL GAMES at TAMU-Commerce
  • Game 1: Emory Rains 8, Bonham 1
  • Game 2: Emory Rains 10, Bonham 6
  • *** Emory Rains advances

Mineola vs S&S Consolidated

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Mineola 8, S&S Consolidated 1

White Oak vs Hooks

  • Game 1: White Oak 17, Hooks 0
  • Game 2: Hooks 5, White Oak 0
  • Game 3: White Oak 7, Hooks 0

Hughes Springs vs Redwater

  • ALL GAMES at NTCC (Mount Pleasant)
  • Game 1: Hughes Springs 6, Redwater 0
  • Game 2: Hughes Springs 6, Redwater 4
  • *** Hughes Springs advances

Gunter vs Grand Saline

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Gunter 8, Grand Saline 1

New Boston vs Elysian Fields

ALL GAMES at Longview Pine Tree

  • Game 1: New Boston 4, Elysian Fields 1
  • Game 2: New Boston 8, Elysian Fields 0
  • *** New Boston advances

Mount Vernon vs Big Sandy Harmony

  • Game 1: Harmony 11, Mt. Vernon 0
  • Game 2: Harmony 7, Mt. Vernon 0
  • *** Harmony advances

Danburry vs Central

  • Danbury 5, Central 3

Diboll vs Boling

  • Diboll 2, Boiling 0

2A:

Union Grove vs SS North Hopkins

  • ONE GAME PLAYOFF
  • North Hopkins 7, Union Grove 6

Beckville vs Como-Pinckton

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Beckville 10, Como-Pickton 0

Dal. Big Sandy vs Lovelady

  • Game 1: Lovelady 9, Big Sandy 1
  • Game 2: Lovelady 5, Big Sandy 1
  • *** Lovelady advances

Woden vs Grapeland

  • Game 1: Grapeland 5, Woden 2
  • Game 2: Woden 7, Grapeland 5
  • Games 3: Woden 3, Grapeland 0
  • *** Woden advances

Harleton vs Martin’s Mill

  • All Games at Tyler’s Faulkner Park
  • Harelton 13, Martins Mill 5
  • Game 2: Harleton 17, Martins Mill 7
  • *** Harleton advances

Garrison vs West Sabine

  • Game 1: West Sabine 7, Garrison 1
  • Game 2: West Sabine 14, Garrison 1
  • *** West Sabine advances

Leon vs Groveton

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Leon 13, Groveton 3

A

LaPoyner vs Bloomburg

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Bloomburg 11, LaPoyner 0

Neches vs Sulphur Bluff

  • Game 1: Neches 3, Sulphur Bluff 1
  • Game 2: Sulphur Bluff 4, Neches 2
  • *** Sulphur Bluff advances

Oakwood vs Chireno

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Chireno 25, Oakwood 1

Chester vs Wells

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Chester 11, Wells 1

Copyright 2019 KTRE. All rights reserved.