Playoffs on the Diamond: Complete scores through May 11

Playoffs on the Diamond: Complete scores through May 11

LUFKIN, TX (KTRE) - The playoffs for baseball and softball continue into round 2 for the boys and round 3 for the girls. Last week, weather caused for a large amount of changes. Testing in schools this week will cause for a shorter window to get games in. Games will be updated below as series information is made available.

Baseball Area Round

6A

Prosper vs Tyler Lee

  • best of 3 series
  • Game 1: Prosper 8, Tyler Lee 2
  • Game 2: Prosper 6, Tyler Lee 3
  • *** Prosper Advances

5A

Sulphur Springs vs Joshua

  • best of 3 series
  • Game 1: Sulphur Springs 3 Joshua 2
  • Game 2: Joshua 13 Sulphur Springs 2
  • Game 3: Joshua 3 Sulphur Springs 1
  • *** Joshua advances

Lindale vs Corsicana

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Corsicana 9 Lindale 5

Cleburne vs Whitehouse

  • best of 3 series
  • Game 1: Cleburne 4 Whitehouse 3
  • Game 2: Cleburne 11 Whitehouse 8
  • *** Cleburne advances

4A

Kilgore vs Wills Point

  • best of 3 series - All at Rains High School
  • Game 1: Kilgore 8, Wills Point 1
  • Game 2: Kilgore 8- Wills Point 7
  • *** Kilgore advances

Texarkana Pleasant Grove vs Brownsboro

  • best of 3 series
  • Game 1: Pleasant Grove 7, Brownsboro 4
  • Game 2: Pleasant Grove 1, Brownsboro 0
  • Pleasant Grove advances

Canton vs Longview Spring Hill

  • Best of 3 series - all at Grand Saline
  • Game 1: Canton 3, Spring Hill 1
  • Game 2: Spring Hill 3, Canton 2
  • Game 3: Spring Hill 4, Canton 0
  • *** Spring Hill advances

Van vs Bullard

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Van 4 Bullard 2

Carthage vs Hillsboro

  • best of 3 series
  • Game 1: Carthage 5, Hillsboro 4
  • Game 2: Carthage 3, Hillsboro 1
  • *** Carthage advances

Rusk vs Lorena

  • best of 3 series - all at Madisonville
  • Game 1: Lorena 4, Rusk 1
  • Game 2: Lorena 3 Rusk 1
  • *** Lorena Advances

Midlothian Heritage vs Hudson

  • best of 3 series - All at Mike Carter Field
  • Game 1: Hudson 7, Heritage 2
  • Game 2: Heritage 6 Hudson 2
  • Game 3: Hudson 15 Heritage 0
  • *** Hudson advances

3A

Grand Saline vs. Whitesboro

  • best of 3 series - All at Sunnyvale
  • Game 1: Grand Saline 5 Whitesboro 4
  • Game 2: Grand Saline 9 Whitesboro 3
  • *** Grand Saline Advances

Harmony vs Winnsboro

  • best of 3 series
  • Game 1: Harmony 22 Winnsboro 1
  • Game 2: Winnsboro 8 Harmony 7
  • Game 3: Harmony 14 Winnsboro 2
  • *** Harmony advances

New Diana vs Hooks

  • best of 3 series - All at Rains High School
  • Game 1: New Diana 5 Hooks 0
  • Game 2: Hooks 5 New Diana 2
  • Game 3: New Diana 4 Hooks 1
  • *** New Diana advances

Van Alstyne vs. Rains

  • best of 3 series
  • Game 1: Van Alstyne 8 Rains 2
  • Game 2: Van Alstyne 7 Rains 2
  • *** Van Alstyne advances

Atlanta vs. Troup

  • best of 3 series - All at Paris Chisum
  • Game 1: Atlanta 4 Troup 0
  • Game 2: Atlanta 3 Troup 2
  • *** Atlanta Advances

Mt. Vernon vs. White Oak

  • best of 3 series - All at Grand Saline
  • Game 1: White Oak 4 Mt. Vernon 0
  • Game 2: White Oak 11 Mt. Vernon 5
  • *** White Oak advances

Van Vleck vs. Central

  • best of 3 series - All at Glen Rose
  • Game 1: Central 5 Van Vleck 2
  • Game 2: Central 6 Van Vleck 0
  • *** Central advances

Malakoff vs. Franklin

  • best of 3 series
  • Game 1: Malakoff 7 Franklin 5
  • Game 2: Franklin 4 Malakoff 3
  • Game 3: Franklin 6 Malakoff 4
  • *** Franklin advances

Central Heights vs Palacious

  • Best of 3 series - All at Kennedale High School
  • Game 1:Central Heights 5, Palacious 0
  • Game 2: Palacios 4 Central Heights 3
  • Game 3: Palacious 5 Central Heights 4
  • Palacious advances

2A

Cayuga vs James Bowie

  • best of 3 series all at Royse City
  • Game 1: Simms Bowie 7 Cayuga 1
  • Game 2: Simms Bowie 10 Cayuga 2
  • *** Simms Bowie advances

Hawkins vs Maud

  • Best of 3 series all at Paris Chisum
  • Game 1: Maud 3 Hawkins 0
  • Game 2:  Maud 8 Hawkins 1
  • *** Maud advances

Gary vs Cushing

  • Best of 3 series
  • Game 1: Cushing 1 Gary 0
  • Game 2: Cushing 8 Gary 2
  • *** Cushing Advances

Shelbyville vs Alto

  • Best of 3 series- all at Rusk High School
  • Game 1: Shelbyville 2, Alto 1
  • Game 2: Shelbyville 2, Alto 1
  • Game 3: *** Shelbyville advances

Rivercrest vs Harleton

  • Best of 3 series - all at Paris Chisum
  • Game 1: Rivercrest 4 Harleton 2
  • Game 2: Rivercrest 12 Harleton 2
  • Game 3: *** Rivercrest Advances

Linden Kildare vs Union Grove

  • best of 3 series all at Hudson
  • Game 1: Linden Kildare 9 Union Grove 3
  • Game 2: Linden Kildare 12 Union Grove 0
  • *** Linden Kildare advances

Douglass vs Garrison

  • best of 3 series all at Glen Rose
  • Game 1: Garrison 12 Douglass 1
  • Game 2: Douglass 4 Garrison 3
  • Game 3: Garrison 7 Douglass 5
  • *** Garrison advances

Lovelady vs Woden

  • Best of 3 series - all at Hudson High School
  • Game 1 - Woden 6, Lovelady 3
  • Game 2 - Lovelady 9, Woden 3
  • Game 3: Woden 6, Lovelady 2
  • *** Woden advances

Dallardsville Big Sandy vs Shiner

  • 1 GAME PLAYOFF
  • Big Sandy 8 Shiner 3

1A

Miller Grove vs Union Hill

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Union Hill 11 Miller Grove 1

LaPoynor vs Sulphur Bluff

  • best of 3 series at Grand Saline
  • Game 1: LaPoynor 4 Sulphur Bluff 1
  • Game 2:  LaPoynor 9 Sulphur Bluff 3
  • *** LaPoyner advances

Kennard vs Chester

  • best of 3 series all at Hudson
  • Game 1: Kennard 17, Chester 0
  • Game 2:  Kennard 12 Chester 8
  • *** Kennard advances

Chireno vs Wells

  • best of 3 series - All at Nacogdoches High School
  • Game 1: Wells 12, Chireno 2
  • Game 2: Wells 10 Chireno 0
  • *** Wells advances

Softball Regional Quarterfinals

5A

Hallsville vs Sulphur Springs

  • best of 3 series - all in Grand Saline
  • Game 1: Hallsville 4, Sulphur Springs 2
  • Game 2: Hallsville 3 Sulphur Springs 2
  • *** Hallsville advances

4A

Bullard vs North Lamar

  • best of 3 series all at Rockwall
  • Game 1: North Lamar 10, Bullard 8
  • Game 2: North Lamar 13, Bullard 1
  • *** North Lamar advances

Van vs Farmersville

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Farmersville 13, Van 2

Hudson vs Lorena

  • best of 3 series - All at Madisonville
  • Game 1: Hudson 7, Lorena 4
  • Game 2: Lorena 6, Hudson 3
  • Game 3: Lorena 5, Hudson 0
  • *** Lorena advances

Livingston vs Huffman

  • best of 3 series all at Crosby
  • Game 1: Huffman 7, Livingston 3
  • Game 2: Huffman 2, Livingston 1
  • *** Huffman advances

Carthage vs Robinson

  • best of 3 series all in Madisonville
  • Game1: Robinson 2, Carthage 0
  • Game 2: Robinson 7, Carthage 6
  • *** Robinson advances

3A

Rains vs Mineola

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Rains 7, Mineola 0

White Oak vs Hughes Springs

  • best of 3 series ALL GAMES at LeTourneau University
  • Game 1: Hughes Springs 5, White Oak 3
  • Game 2: Hughes Springs 4, White Oak 2
  • *** Hughes Springs advances

New Bostons vs Harmony

  • best of 3 series - ALL GAMES at Grand Saline
  • Game 1: Harmony 2, New Boston 0
  • Game 2: Harmony 9, New Boston 0
  • *** Harmony advances

Diboll vs Buna

  • best of 3 series - ALL GAMES at Jasper
  • Game 1: Diboll 3, Buna 2
  • Game 2: Diboll 6, Buna 3
  • *** Diboll advances

2A

SS North Hopkins vs Beckville

  • best of 3 series
  • Game 1: Beckville 5, North Hopkins 1
  • Game 2: Beckville 10, North Hopkins 0
  • *** Beckville advances

Lovelady vs Woden

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Lovelady 5, Woden 2

Rivercrest vs Harelton

  • ONE GAME PLAYOFF
  • Harleton 4, Rivercrest 0

West Sabine vs Leon

best of 3 series - all at Rusk High School

  • Game 1: West Sabine 12, Leon 1
  • Game 2: Leon 7, West Sabine 5
  • Game 3: West Sabine 13, Leon 1
  • *** West Sabine advances

1A

Chester vs Chireno

  • Chireno 11, Chester 0

Copyright 2019 KTRE. All rights reserved.