Does It Really Cost More To Eat Healthy? - KLTV.com - Tyler, Longview, Jacksonville |ETX News

8/30/06-Tyler

Does It Really Cost More To Eat Healthy?

Christie Osuagwu with UT Health Center explains why the problem of obesity is greater among low-income families.

"A lot of people believe that eating healthy costs a lot of money, and they think that buying the cheap stuff costs less. They're just not looking hard enough," says Christie.

We hit the grocery store with just 10 dollars to spend. Christie  has some good tips to get the most out of every cent.

First, she says the budget concious shopper should limit meat, and find cheaper sources of protein instead, like peanut butter.

We also buy some canned vegetables that are two for a dollar. We'll rinse them to get rid of the extra sodium. Christie says to shop the perimeter of the store, because that's where the healthy food is. Take the produce section for example. Christie says salads are a must for everyone, but rather than buying the pre-rinsed bags, we by a head of iceberg lettuce. We'll top the salad with cucumbers and tomatoes, because they are on sale. 

Christie wants to buy fresh fruit, but the prepackaged grapes are more than we can afford, so we split it in half.

She says to be sure and pick up a little bit of dairy and bread to go with that peanut butter.

"This is where a lot of people go wrong.  Everything brown doesn't mean it's good," says Christie.

She recommends 100% percent whole wheat and at least three grams of fiber. We find a loaf for $2.39 and head for the check out.

Christie says meal planning is critical if you want to avoid expensive impulse purchases. Instead, buy only the things you need.

We filled two bags full of food and spent $9.64, leaving us a few cents to spare.

Christie Osuagwu heads up the "Shop Smart, Eat Right" program at UT Health Center.

To sign up, call 903-877-7804.

Lindsay Wilcox/Reporting: lwilcox@kltv.com

Powered by Frankly