Local Candidates For The 2006 March Primary - KLTV.com - Tyler, Longview, Jacksonville |ETX News

Local Candidates For The 2006 March Primary

**Please not this a not a complete listing. New filings are coming in daily. Please keep checking back.

Anderson County Filings

District Judge, 87th Judicial District
Deborah Oakes Evans - Republican (Incumbent)

District Judge, 369th Judicial District
Bascom Bentley - Republican (Incumbent)

District Attorney
Doug Lowe - Democrat (Incumbent)

District Clerk
Janice Staples - Democrat (Incumbent)

County Judge
Carey G. McKinney - Democrat (Incumbent)
Ava Harmon – Democrat
Linda Bostick Ray – Democrat
Susan Perryman-Evans - Republican

County Court at Law Judge
Jeff Doran - Democrat (Incumbent)

County Clerk
Wanda Burke - Democrat (Incumbent)

County Treasurer
Sharon Cook-Peterson - Democrat (Incumbent)
Judd Quarles - Republican

County Surveyor
Gene Russell - Democrat

County Commissioner, Precinct 2
L.W. Terry – Democrat
Rodney A. Howard Sr. – Democrat
Rashad Q. Mims – Democrat
Jacques K. Bell – Democrat
Larry Coker – Republican
Phillip Crutcher - Republican

County Commissioner, Precinct 4
Randy B. Watkins - Democrat (Incumbent)
Mike BeCraft Sr. - Democrat

Tax Assessor-Collector (unexpired term)
Teri Garvey - Republican (Appointee)
Donna C. Bentley - Republican

Justice of the Peace, Precinct 1
Pat Douthit-Green – Democrat
Gary Thomas – Democrat
Charles T. "Chuck" Wallace - Republican

Justice of the Peace, Precinct 2
Carl E. Davis - Democrat (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 3
James E. Todd - Democrat (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 4
James W. Westley - Republican (Incumbent)
Henry R. Kitchens –
Republican
Mary Lane
- Republican

Democratic Party Chairman
J. Larry Davis (Incumbent)

Cherokee County Filings

County Judge
Chris Davis, Republican (Incumbent)
Preston Meador, Democrat

County Clerk
Laverne Lusk, Democrat (Incumbent)
Kimberly Meza Ramsey, Republican

District Clerk
Janet Gates, Democrat (Incumbent)

County Treasurer
Patsy Lassiter, Democrat (Incumbent)

County Surveyor
Carl Morgan, Democrat

County Commissioner, Precinct 2
Michael J. Goff, Republican
Kevin Pierce, Democrat (Incumbent)

County Commissioner, Precinct 4
C. B. Adams, Democrat
Wayne Beal, Republican
F. E. Hassell, Republican
Kevin Gardner Huckabee, Republican
Byron Underwood, Democrat

County Court of Law Judge
Daniel Boone Childs, Republican (Incumbent)
Craig Fletcher, Republican
S. Hogan Stripling, Democrat

Justice of the Peace, Precinct 1
Brenda Dominy, Democrat (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 2
Ken Hannah, Republican
Teresa Phifer, Democrat (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 3
James Morris, Republican (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 4
Tammy Ranae Beard, Republican
Vera Foreman, Democrat
Stephen Looney, Republican
Angie Stafford, Democrat

Constable, Precinct 1
Lynn Kelley, Republican
John Banks, Republican

Republican County Chairman
Jerry Ayers

Gregg County Filings

District Judge, 188th Judicial District
David Brabham - Republican (Incumbent)

Family District Judge, 307th Judicial District
Robin D. Sage - Republican (Incumbent)

District Attorney, Gregg County
William
Jennings - Republican (Incumbent)

District Clerk
Barbara Duncan - Republican (Incumbent)

County Judge
Bill Stoudt - Republican (Incumbent)

Judge, County Court at Law No. 1
Becky Simpson - Republican (Incumbent)

Judge, County Court at Law No. 2
Alfonso Charles - Republican (Incumbent)

County Clerk
Connie Wade - Republian (Incumbent)

County Commissioner, Precinct 2
Darryl Primo - Republican (Incumbent)
Robert Hayes - Republican

County Commissioner, Precinct 4
Danny E. Craig Sr. - Democrat (Incumbent)
John Mathis - Democrat

Justice of the Peace, Precinct 1
B.H. Jameson - Republican (Incumbent)
Don Radcliffe - Republican

Justice of the Peace, Precinct 2
Arthur Fort - Republican (Incumbent)
Don F. Peyton - Republican

Justice of the Peace, Precinct 4
Sam Lawson - Democrat (Incumbent)

Democratic Party Chairman
Steve Richardson (Incumbent)

Republican Party Chairman
Dorothy Khoury (Incumbent)

Henderson County Filings

District Judge
Mark Hall - Republican
Dan Moore - Republican (Incumbent)

County Court at Law Judge
D. Matt Livingston - Republican (Incumbent)
Nancy Adams Perryman - Republican (Incumbent)

County Judge
David Holstein - Republican (Incumbent)
Charles Edward Curtis - Democrat
Aubrey L. Jones Jr. - Republican

County Commissioner, Precinct 2
Alan Morris Jordan – Democrat
Wade McKinney - Republican (Incumbent)
Mike E. Smith - Republican

County Commissioner, Precinct 4
Jerry Don West - Democrat (Incumbent)
Leland H. "Butch" Cooley II - Republican
Ken Geeslin - Republican

District Clerk
Becky Hanks - Republican (Incumbent)
Martha Lam - Republican

County Clerk
Gwen Moffeit - Republican (Incumbent)

County Treasurer
Karin Smith - Republican (Incumbent)

County Surveyor
Jack Ward - Democrat

Justice of the Peace, Precinct 1
Henry S. Ashford - Democrat (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 2
Dale Blaylock - Republican (Incumbent)
Billy G. Phillips – Republican
Frank P. Winton III - Democrat

Justice of the Peace, Precinct 3
Robert A. Daniel Jr. – Democrat
Shannon McLean – Republican
Sue Starnes - Republican (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 4
Sue Tarrant - Democrat (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 5
Tommy Barnett – Republican
William A. Parker- Republican
Steve Lynch – Republican
Pam Underhill – Republican
Lloyd Vernon Arthus - Democrat
Susan Gail Till - Democrat

Justice of the Peace, Precinct 6
Milton Adams - Republican (Incumbent)

Democratic County Chair
Ray Smith

Rusk County Filings

County Judge
Sandra Hodges, Republican (Incumbent)
Jerry Weaver, Democrat

County Commissioner, Precinct 2
Jim Boyd, Republican
Belton W. Green, Republican
Scott Hammett, Republican
Clifford Harkless, Democrat
Wayne Morgan, Republican
Mike Tepper, Republican

County Commissioner, Precinct 4
Harold Howell, Democrat
Mark Hunt, Democrat
Todd Smith, Democrat

County Court of Law Judge
Chad Wes Dean, Republican
Darrell Hyatt, Republican (Incumbent)

County Treasurer
Nora Rousseau, Republican (Incumbent)
Karen Dobbs Vaughn, Republican

County Clerk
Joyce Lewis, Republican (Incumbent)

District Clerk
Jean Hodges, Republican (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 1
Charles Robinson Jr., Democrat
Jerdy Wolverton, Republican (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 2
Bonnie Miller, Republican (Incumbent)
Evon Brown Washington, Democrat

Justice of the Peace, Precinct 3
Seth W. Stein, Democrat (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 4
Lewis Smith, Democrat (Incumbent)
Larry B. Stegall, Republican

Justice of the Peace, Precinct 5
Bobby Richardson, Democrat (Incumbent)

 Smith County Filings

District Court, 241st District
Jack Skeen, Jr. - Republican (Incumbent)

District Court, 321st District
Carole Clark - Republican (Incumbent)

County Court at Law
Tom Dunn - Republican (Incumbent)

County Court at Law #2
Randall Rogers - Republican (Incumbent)

County Court at Law #3
Floyd Getz - Republican (Incumbent)

District Clerk
Barbara Duncan - Republican (Incumbent)

Criminal District Attorney
Matt Bingham - Republican (Incumbent)

Smith County Judge
Joel Baker- Republican
Gene Shull

District Clerk
Lois R. Rogers - Republican (Incumbent)

County Clerk
Judy Carnes - Republian (Incumbent)

Smith County Commissioner, Precinct 2
David B. Stein - Republican (Incumbent)
Bill McGinnis - Republican
Dale E. Moran - Republican

Justice of the Peace, Precinct 1
James R. Cowart - Republican (Incumbent)

Quincy Beavers, Jr. - Democrat

Derrick C. Choice - Democrat

Justice of the Peace, Precinct 2
Bill Lemmert - Republican (Incumbent)
 
Justice of the Peace, Precinct 3
James L. Meredith - Republican (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 4
Thomas (Mitch) Shamburger - Republican (Incumbent)

John Samples - Democrat

County Chairman

Karen Roberts - Democrat

County Commissioner, Precinct 4

Pearlie Henderson - Democrat

Larry Everett - Democrat

Jo Ann Hampton - Democrat

Upshur County Filings

County Judge
John Melvin Dodd – Republican
Dean Folwer - Democrat (incumbent)

County Clerk
Peggy LaGrone – Republican
Robin Rodenberg - Democrat (incumbent)

District Clerk
Carolyn Bullock - Democrat (incumbent)
Michelle Loftice - Democrat

District Attorney
Robert Bennett – Democrat
Billy W. Byrd – Republican
Mike Fetter - Democrat (incumbent)
John Moore - Democrat

County Commissioner Prec. 2
Joe (Buddy)
Ferguson - Democrat (incumbent)
Allen Weatherford - Republican

County Commissioner Prec. 4
Glenn Campbell – Democrat
Gary Drennan - Democrat (incumbent)
Judy Green – Republican
R.L. "Trace" Hudgins III – Democrat
Doug Langford – Republican
Randy McDaniel – Democrat
Jerry Tucker – Democrat
Mark Vogl - Republican

Justice of the Peace Prec. 1
Tim Cariker – Republican
Wyone Manes – Democrat
Kenneth Stephens - Democrat

Justice of the Peace, Precinct 2
Stephen Mark Freeman – Democrat
Lyle Potter - Democrat (incumbent)

Justice of the Peace Prec. 3
Carolyn Weaver Perry – Democrat
Rhonda Welch - Republican

Justice of the Peace Prec. 4
Joe Bill Fenlaw – Republican
William (Valton) Ray - Democrat (incumbent)

Republican County Chair
Branda Patterson (incumbent)
Amy Ratcliffe

Democratic County Chair
Patti Harris (incumbent)

Van Zandt County Filings

County Judge
Rhita Koches - Republican

294th District Judge
Teresa Drum - Republican (Incumbent)

District Attorney
Leslie Poynter Dixon - Republican (Incumbent)

District Clerk
Karen Wilson - Republican (Incumbent)

County Clerk
Charlotte Bledsoe - Republican

County Treasurer
Judy Peoples - Democrat (Incumbent)
Terry Shepard - Republican

County Commissioner, Precinct 2
David Risner - Republican (Incumbent)
Virgil V. Melton Jr. - Republican

County Commissioner, Precinct 4
Ronald G. Carroll - Republican (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 1
Don Kirkpatrick - Republican (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 2
Ronnie Daniell - Republican (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 3
W. Ozelle Wilcoxson - Democrat (Incumbent)
Nancy Hammonds - Republican

Justice of the Peace, Precinct 4
Tracey L. Garner - Republican (Incumbent)
Michael Scott Shinn - Republican

Wood County Filings

County Judge
Bryan Jeanes – Republican
Becky Burford – Republican
John Tunmire – Republican
Jon Cody Mize - Democrat

County Commissioner, Precinct 2
Jerry Gaskill - Republican (Incumbent)

County Commissioner, Precinct 4
Jerry Galloway - Democrat (Incumbent)

District Attorney
Jim Wheeler – Republican
Kirk Garner - Republican

District Clerk
Jenica Turner - Republican (Incumbent)

County Treasurer
Beckie Cannon - Republican

County Clerk
Brenda Taylor - Democrat (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 1
Alice Tomerlin - Republican (Incumbent)

Justice of the Peace, Precinct 2
Larry W. Jones - Republican (Incumbent)
Jerry Blaylock – Republican
Robert "Bob" Elias- Republican

Justice of the Peace, Precinct 3
Clarence "Clancy" Holmes - Republican
Bobby Green Sr. – Republican
Tod Chance - Republican (Appointee)
Richard P. Horn – Republican
Ed Loven – Republican
Tony M. Bailey – Republican
A.J. Randell - Republican

Justice of the Peace, Precinct 4
Cindy S. Weems - Democrat (Incumbent)

Republican Party Chair
Kay Sloan

Democratic Party Chair
Charles R. Thompson

Powered by Frankly