Sports WebXtra: Area Pairings for ETX softball - KLTV.com - Tyler, Longview, Jacksonville |ETX News

Sports WebXtra: Area Pairings for ETX softball

CLASS 5A

Region III

Lindale vs. Magnolia West

At Fairfield HS
  • Game 1: 6 p.m. Friday
  • Game 2: follows Game 2
  • Game 3: 2 p.m. Saturday , if necessary

CLASS 4A

Region II

Carthage vs. Canton

At Brook Hill HS, Bullard
  • Game 1: 6:30 p.m. Thursday
  • Game 2: 6:30 p.m. Friday 
  • Game 3: noon Saturday, if necessary

Bullard vs. Pittsburg

At Pine Tree HS, Longview
  • Game 1: 7 p.m. Thursday 
  • Game 2: 2 p.m. Saturday 
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

Henderson vs. Paris North Lamar

  • One-game playoff: 6:30 p.m. Friday, Lindale ISD Complex

Atlanta vs. Rusk

At Hallsville HS
  • Game 1: 7:30 p.m. Friday
  • Game 2: 1 p.m. Saturday 
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

Region III

Athens vs. Liberty Hill

At Waco ISD Complex
  • Game 1: 4:30 p.m. Friday
  • Game 2: 2 p.m. Saturday
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

Huntington vs. Cleveland Tarkington

  • One-game playoff: 7 p.m. Friday, Texas Slam, Livingston

CLASS 3A

Region II

Alba-Golden vs. Pottsboro

At Texas A&M-Commerce
  • Game 1: 6 p.m. Thursday 
  • Game 2: 11 a.m. Saturday
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

White Oak vs. Redwater

  • Game 1: 6 p.m. Friday, White Oak HS
  • Game 2: noon Saturday, Redwater HS
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

Harmony vs. Hooks

  • One-game playoff: 6 p.m. Friday, Northeast Texas CC, Mount Pleasant

Mineola vs. Pilot Point

  • One-game playoff: 7:30 p.m. Friday, Rockwall-Heath HS

Hughes Springs vs. New Diana

At East Texas Baptist, Marshall
  • Game 1: 6 p.m. Friday 
  • Game 2: follows Game 1
  • Game 3: 1 p.m. Saturday, if necessary

Harleton vs. Pattonville Prairiland

At New Boston HS
  • Game 1: 6:30 p.m. Friday 
  • Game 2: 1 p.m. Saturday 
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

Region III

Elkhart vs. West

At Buffalo HS
  • Game 1: 7:30 p.m. Friday 
  • Game 2: 2 p.m. Saturday 
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

Pollok Central vs. East Bernard

At Mumford HS
  • Game 1: 6 p.m. Friday
  • Game 2: follows Game 1
  • Game 3: 11 a.m. Saturday, if necessary

Malakoff vs. Whitney

At Waxahachie HS
  • Game 1: 7 p.m. Friday 
  • Game 2: 1 p.m. Saturday 
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

Woodville vs. Buna

  • One-game playoff: 7:30 p.m. Friday, Jasper HS

Garrison vs. Altair Rice Consolidated

  • Game 1: 7 p.m. Friday, Franklin Ranch
  • Game 2: 2 p.m. Saturday, The Woodlands College Park HS
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

CLASS 2A

Region III

Martin’s Mill vs. McLeod

  • One-game playoff: 7 p.m. Thursday, Gilmer HS

Hawkins vs. Maud

  • One-game playoff: 2 p.m. Saturday, Northeast Texas CC, Mount Pleasant

Colmesneil vs. Cushing

  • One-game playoff: 6 p.m. Friday, Huntington HS

Woden vs. Neches

  • One-game playoff: 7 p.m. Friday, Nacogdoches HS

Carlisle vs. Bogata Rivercrest

  • One-game playoff: 6 p.m. Friday, Longview HS

Cross Roads vs. Avery

At LeTourneau University, Longview

  • Game 1: 6:30 p.m. Friday
  • Game 2: 3 p.m. Saturday
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

Joaquin vs. West Sabine

  • Game 1: 6 p.m. Friday, West Sabine HS
  • Game 2: 2 p.m. Saturday, Joaquin HS
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

Alto vs. Dallardsville Big Sandy

At Lufkin Hudson HS

  • Game 1: 6 p.m. Friday
  • Game 2: noon Saturday
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

CLASS A

Region III

Fruitvale vs. Sulphur Bluff

At Como-Pickton HS
  • Game 1: 6 p.m. Thursday
  • Game 2: 5 p.m. Friday
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

Slocum vs. Martinsville

  • One-game playoff: 6 p.m. Friday, Cushing HS

Copyright 2017 KLTV. All rights reserved.

Powered by Frankly