HS softball bi-district playoff schedule & scores - KLTV.com-Tyler, Longview, Jacksonville, Texas | ETX News

HS softball bi-district playoff schedule & scores

Posted: Updated:
CLASS 5A

Lufkin vs. Humble Kingwood
Game 1: 5 p.m. Friday at Lufkin’s Morris Frank Park
Game 2: follows Game 1
Game 3: Saturday at Humble Kingwood HS, if necessary

CLASS 4A

Whitehouse vs. Red Oak 

Waxahachie 12, Lindale 2 Final
*Waxahachie advances

Jacksonville vs. Ennis
Game 1:
Game 2: Friday at Ennis 6PM
Game 3: follows Game 2, if necessary

Sulphur Springs vs. Lucas Lovejoy
Game 1: Lovejoy 7, Sulphur Springs 3 Final
Game 2: Friday at Lucas Lovejoy HS 7PM
Game 3: Saturday TBD 2PM, if necessary

Hallsville vs. Royse City
Game 1: Hallsville 17, Royse City 0 Final
Game 2: Friday at Lindale 7PM
Game 3: TBD Monday (April 28), if necessary

Mount Pleasant vs. Wylie - Friday at Wills Point 7:30PM

CLASS 3A

Carthage 9, Groesbeck 1 Final
*Carthage advances

Van vs. Gilmer
Game 1: Van 3, Gilmer 2
Game 2: at Brook Hill Saturday 3PM
Game 3: follows Game 2, if necessary

Bullard vs. Athens
Game 1: Friday at Grand Saline 6PM
Game 2: Saturday at Grand Saline Noon
Game 3: follows Game 2, if necessary

Mineola vs. Spring Hill
Game 1: Friday at Mineola 7PM
Game 2: Saturday at Spring Hill Noon
Game 3: follows Game 2, if necessary

Atlanta vs. Wills Point - Friday at Longview 6PM

Henderson vs. Brownsboro
Game 1: Brownsboro 3, Henderson 1 Final
Game 2: Friday at Brownsboro 6PM
Game 3: follows Game 2, if necessary

Rusk vs. Pollok Central - Friday at Cushing 6PM

CLASS 2A

Tatum 5, Harmony 4 Final
*Tatum advances

Hughes Springs vs. Pattonville Prairiland
Game 1: Prairiland 7, Hughes Springs 5 Final
Game 2: Saturday at Lear Park in Longview 6PM
Game 3: Monday (April 28), at NETXCC, Mount Pleasant 6PM, if necessary

Alba-Golden vs. Palmer
Game 1:
Game 2: Friday at Malakoff 8PM
Game 3: Monday at Wills Point 7PM, if necessary

Mount Vernon vs. Queen City
Game 1:
Game 2: Saturday at Pine Tree 11AM
Game 3: follows Game 2, if necessary

Malakoff vs. Edgewood
Game 1:
Game 2: Saturday at Malakoff 5PM
Game 3: follows Game 2, if necessary

Sabine vs. Elysian Fields
Game 1: Friday at Hallsville 7PM
Game 2: Saturday at Hallsville 5PM
Game 3: follows Game 2, if necessary

Troup vs. Jefferson - Friday at LeTourneau University 7PM

White Oak vs. Frankston
Game 1: Thursday at Frankston 7PM
Game 2: Friday at White Oak 7PM
Game 3: Saturday at Lindale 11AM, if necessary

Elkhart vs. Kirbyville (Best-of-three series)

Game 1:
Game 2: Friday at Huntington 7PM
Game 3: Saturday at Huntington 7PM, if necessary

CLASS A

Martin’s Mill vs. Avery - Friday at Harleton 6:30PM

Neches vs. Lovelady - Friday at Buffalo 6:30PM

Grapeland vs. Cross Roads

Shelbyville vs. Carlisle


Powered by WorldNow

West Ferguson Street
Tyler, TX 75702

FCC Public File
publicfile@kltv.com
903-597-5588
EEO Report
Closed Captioning

All content © Copyright 2000 - 2014 Worldnow and KLTV. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.