East Texans make the Texas Sports Writers All-State team

East Texans make the Texas Sports Writers All-State team

EAST TEXAS (KLTV) - The Texas Sports Writers All-State team was announced.

The Longview Lobos placed five on the class 6A All-State team and their coach, John King, was honored with Coach of the Year.

His son, QB Haynes King, was named Offensive Player of the Year while DB Jephaniah Lister was named defensive player of the year. The big year for Longview continues to shine nearly two full months after winning the state championship going undefeated.

Lobos Garner All State Honors

Several other players from East Texas, from all classifications, also made the All-State teams such as Robert E Lee’s Beaux Limmer who was an OL honorable mention.

Here’s the full list of East Texans on the All-State team:

6A

Coach of the Year – John King, Longview

Offensive player of the Year – Haynes King QB Longview

Defensive Player of the Year - defensive back Jephaniah Lister

King passed for 3,665 yards with 33 touchdowns and only four interceptions. He also rushed for 568 yards and eight scores. Lister had 135 tackles and broke up five passes. The seniors helped Longview go 16-0 and win the Division II state title

1st team

  • Offensive Tackle - Marcus Harry, Longview
  • Wide Receiver – Kamden Perry, Longview
  • Quarterback – Haynes King
  • Fullback – Jessie Anderson, Longview
  • Defensive back - Jephaniah Lister, Longview

2nd team

  • defensive lineman - Jaylon Allen, Longview
  • Honorable mention
  • Offensive line - Beaux Limmer, Tyler Lee

5A

1st team

  • Guard - Chance Billington, John Tyler

2nd team

  • Kick returner – Tahj Washington, Marshall

3rd Team

  • Tight End - Keshon Williams, Longview Pine Tree
  • Linebacker - Cameron Grant, John Tyler

Honorable Mention

  • Wide receivers - Kendrion Johnson, Whitehouse
  • Wide Receiver -  Ke’Andre Street, John Tyler
  • Wide Receiver - Tahj Washington, Marshall
  • Quarterback - Jacarion Green, Marshall
  • Running Back - Rod Hawkins, John Tyler
  • Running Back - Jordan Jenkins, Lindale
  • Running Back - Gabe Nelson, Longview Pine Tree
  • All Purpose - Dorian Glinton, Mount Pleasant
  • Place Kicker - Tristan Driggers, Hallsville
  • Place Kicker - Frankie Sanchez, John Tyler
  • Place Kicker - Jose Vasquez, Longview Pine Tree
  • Defensive Lineman - JaVasia Brunson, Lufkin
  • Defensive Lineman - Breylon Garcia, Lufkin
  • Defensive Lineman - Christian Hartsfield, John Tyler
  • Defensive Lineman -Michael Washington, Marshall
  • Defensive Lineman - Carl Williams, Lufkin
  • Defensive back - Tristan Driggers, Hallsville
  • Defensive back -Champ Mathis, Marshall
  • Defensive back – Bugg Thompson, Lufkin
  • Punters - Tristan Driggers, Hallsville
  • Utility - Tahj Washington, Marshall

4A

1st Team

  • Guard - Kevion Booty, Carthage
  • Wide Receiver - Keontae Burns, Pittsburg
  • Defensive back -Jaylon Jimmerson, Pittsburg
  • Punter - Sevastion DeLeon, Henderson

2nd Team

Guard - Bradon Wilkes, Pittsburg

Quarterback - Gunner Capps, Carthage

Fullback - Nathan Sims, Athens

Defensive lineman - Jayden Jacobs, Van

Linebacker - Rayvon Ingram, Carthage

Linebacker - Brady Odom, Henderson

Kick returner - Marquez Hall, Center,

3rd Team

  • Wide receiver - Kelvontay Dixon, Carthage
  • Wide receiver -  Ethan Robinson, Van
  • Linebacker -  Camryn Edney, Pittsburg
  • Defensive back - Jacorey Ware, Carthage
  • Kick returner - Jaylon Jimmerson, Pittsburg

Honorable Mention

  • Offensive tackle - Garrett Hayes, Athens
  • Offensive tackle - Keilyn McCain, Pittsburg
  • Offensive tackle - J.T. Romero, Carthage
  • Offensive Tackle - Jackson Willis, Van
  • Wide receiver - Keithen Griffin, Pittsburg
  • Runningback - Mon’Tavien Hunt, Jasper
  • Defensive lineman - Deundre Blanton, Kilgore
  • Defensive Lineman - Abel Euceda, Gilmer
  • Defensive Lineman - Jermaine Lewis, Rusk
  • Linebacker - William Bluitt, Jasper
  • Linebacker - Quinton Cook, Palestine
  • Linebacker - Raciel Orona, Gilmer
  • Linebacker - Josh Williams, Palestine
  • Linebacker - AJ Zarate, Van
  • Defensive back - Marquez Hall, Center
  • Defensive back - Alexis Lopez, Center

3A

Coach of the Year – W.T. Johnston, Newton

Offensive Player of the Year – Darwin Barlow, Newton

Defensive Player of the Year – James Sylvester, Newton

Running back Darwin Barlow and defensive lineman James Sylvester who led Newton to the Division II state title are the players of the year on the Texas Sports Writers Association’s Class 3A Football Team. Barlow ran for 2,348 yards and 42 touchdowns for the 15-0 Eagles. He added 19 receptions for 371 yards with four scores. The 240-pound Sylvester had 100 tackles, 17 of them for losses along with four fumble recoveries.

1st Team

  • Offensive tackle - Caiden Walker, Newton
  • Center - Avonte Burnham, Newton
  • Guard -  Jade Ashalintubbi, Elysian Fields
  • Running back - Darwin Barlow, Newton
  • Running back - Eligia Carter, Gladewater
  • All-purpose – Josh Foster, Newton
  • Defensive lineman – James Sylvester, Newton
  • Defensive Lineman - Braden Bolin, Mt. Vernon
  • Defensive Lineman - Kristian Paulette, Newton
  • Linebacker - Jadrian McGraw, Newton
  • Linebacker - Kannon Glover, Jefferson
  • Punter - Ryan Wilkerson, Elysian Fields

2nd Team

  • Offensive Tackle -Tristan Seahorn, Gladewater
  • Offensive Tackle - Brendan McClintock, Malakoff
  • Center - Dylan Polver, Jefferson
  • Guard - Zach Gilmore, Daingerfield
  • Wide receiver -  T.Q. Jackson, Jefferson
  • Running back - Carter Bates, Edgewood
  • Runing back - Darius McMillan, Diboll
  • Place Kicker - Caleb Colon, Newton
  • Defensive Lineman - Tacodi Williams, Daingerfield
  • Defensive back - Trace Smith, Jefferson
  • Defensive back - Christian Brice, Crockett
  • Kick returner - Trevante Royal, Daingerfield

3rd Team

  • Offensive Tackle -  Kyler Dalrymple, Malakoff
  • Offensive Tackle -  Landon Wallace, Mt. Vernon
  • Full back - Tony Mason, Elysian Fields
  • Place kicker - Fernando Jaimes, Sabine
  • Defensive Lineman - Daniel Arnold, Mt. Vernon
  • Defensive Lineman - Eric Gipson, Jefferson
  • Defensive Lineman - Zack Moore, Winona
  • Defensive back -  Drew McNeel, Big Sandy Harmony

Honorable Mention

  • Offensive Tackle - Cameron Cheshire, Diboll
  • Offensive Tackle - Tyler Culley, Lone Oak
  • Offensive Tackle - Andres Martinez, West Rusk
  • Center - Drew Richard, Diboll
  • Center - Lincoln Rogers, Malakoff
  • Wide receiver - Andreas Garrett, Malakoff
  • Wide Receiver -  Jaden Lewis, Troup
  • Quarterback - Darion Peace, Malakoff,
  • Quarterback -  Weslee Ross, Troup
  • Quarterback - Jakauri Woods, Daingerfield
  • Running back -  Dee Black, Jefferson
  • Running back - T.K. Hamilton, Waskom
  • Running back -  Barrett Hill, Harmony
  • Running back - Zackary Martin, Woodville
  • Running back - Keevie Rose, Malakoff,
  • Fullback - Jacob Reeves, Waskom
  • Defensive Lineman - Tyler Cherry, Jefferson
  • Defensive lineman - Seth Craft, Newton
  • Defensive Lineman - Jermiah Gums, Diboll
  • Defensive Lineman - Allen Horace Jr., Crockett
  • Defensive Lineman -  Kyle Thomas, Elkhart
  • Linebacker - Matt Adams, Troup
  • Linebacker - Danny Badger, Gladewater
  • Linebacker - Easton Blackstone, Big Sandy Harmony
  • Linebacker - Rashaud Johnson, Gladewater,
  • Linebacker - Grant Lewis, Grand Saline
  • Linebacker - Michael Ramirez, Elysian Fields
  • Linebacker -  Sidney Royal, Daingerfield
  • Linebacker - Colby Rush, Malakoff
  • Linebacker - Nathan Smith, Mt. Vernon
  • Linebacker - Peyton Snow, Winona
  • Linebacker - Brennan Varnell, Jefferson
  • Defensive back - Jacob Choyce, New Diana
  • Defensive back - Josh Foster, Newton
  • Defensive back - Tyrese Grant, Daingerfield
  • Defensive back - Maliak Metoyer, Newton
  • Defensive back -Zackary Martin, Woodville
  • Defensive back - Trevante Royal, Daingerfield
  • Kick returner - T.Q. Jackson, Jefferson

2A

1st Team

  • Running back - Jay Lloyd, Tenaha
  • Linebacker - Ty Patterson, Linden-Kildare
  • Punter - Johnathan Wright, Mt. Enterprise

2nd Team

  • Offensive Lineman - Wyatt Reneau, Garrison
  • Running back - Sabastion Porter, Garrison
  • Running back - Tijay Thomas-Davis, San Augustine
  • Linebacker - Blake Greer, Garrison
  • Defensive back - JaQualin Franks, Tenaha
  • Punter - Louie Garza, Price Carlisle
  • Kick returner - Gerald Turner, Price Carlisle

3rd Team

  • Offensive Lineman - Foster Hall, Alto
  • Offensive Lineman - Jacques Dove, Garrison
  • Center – Blake Howard, Grapeland
  • Quarterback - Rick Frauenberger, Grapeland
  • Place kicker - Place-kicker – Aaron Gallegos, Carlisle
  • Defensive Lineman - Lane Dreher, Grapeland
  • Linebacker - Walker Adams, Carlisle
  • Defensive backs - JaChristian Lovell, San Augustine
  • Utility - Kendre Miller, Mount Enterprise

Honorable Mention

  • Offensive Lineman -  Lane Dreher, Grapeland
  • Offensive Lineman - Adam Renfro Jr., Garrison
  • Center - Blake Howard, Grapeland
  • Center - Cayle Irvin, Alto
  • Wide Receiver - Ty Patterson, Linden-Kildare
  • Wide Receiver - Jay Price, Carlisle
  • Wide Receiver - Jay Thomas Robinson, Lovelady
  • Quarterback - Hayden Jenkins, Tenaha
  • Quarterback - Logan Lowery, Lovelady
  • Quarterback - Gerald Turner, Carlisle
  • Running back - Connor Bragg,  Joaquin
  • Running back - Vi’Dareous High, Alto
  • Running back - LaDavian Johnson, Linden-Kildare
  • Running back - Kendre Miller, Mount Enterprise
  • Fullback - ulius Mason, West Sabine
  • Defensive Lineman - JaDarius Holman, San Augustine
  • Defensive Lineman - Wyatt Reneau, Garrison
  • Defensive Lineman - Seth Stephens, San Augustine
  • Linebacker - Josh Ackley, Grapeland
  • Linebacker - Cayle Irvin, Alto
  • Linebacker - Cooper Sheridan, Grapeland
  • Linebacker - Harmon West, Alto
  • Defensive Back - Jacob Owen, Linden-Kildare

Copyright 2019 KLTV. All rights reserved.